ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ: 11/08 // SOLD OUT
ΤΟΣΚΑΝΗ & ΙΤΑΛΙΚΗ ΡΙΒΙΕΡΑ
‘ΚΡΕΜΑΣΤΑ ΧΩΡΙΑ’ ΤΣΙΝΚΟΥΕ ΤΕΡΡΕ - ΠΟΡΤΟ ΦΙΝΟ
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ - ΣΑΝ ΤΖΙΜΙΝΙΑΝΟ - ΠΙΖΑ - ΡΑΠΑΛΟ - ΣΑΝΤΑ ΜΑΡΓΚΕΡΙΤΑ - ΠΟΡΤΟ ΦΙΝΟ - LA SPEZIA - CINQUE TERRE -
7 ΗΜΕΡΕΣ // ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ: 2/7/24 & 11/8/24
1Η ΗΜΕΡΑ: ΑΘΗΝΑ – ΠΑΤΡΑ Η ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
Αναχώρηση για το νέο λιμάνι της ΠΑΤΡΑΣ, τακτοποίηση στο πλοίο και απόπλους για ΑΝΚΟΝΑ, διανυκτέρευση εν πλώ.
2Η ΗΜΕΡΑ: ΑΝΚΟΝΑ - ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ ( ΜΟΝΤΕΚΑΤΙΝΙ )
Άφιξη στο λιμάνι της ΑΝΚΟΝΑ και άμεση αναχώρηση για ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ, με ενδιάμεση στάση, διανυκτέρευση.
3Η ΗΜΕΡΑ: ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ - ΣΑΝ ΤΖΙΜΙΝΙΑΝΟ
Μετά το πρωινό θα επισκεφθούμε την πόλη της Αναγέννησης για να δούμε και να θαυμάσουμε, μεταξύ άλλων τον Καθεδρικό ναό της Παναγίας των Λουλουδιών, το Βαπτιστήριο, την πλατεία Ντέλλα Σινιορία, το Παλάτσο Βέκκιο – σημερινό δημαρχείο, την εκκλησία Σάντα Κρότσε στην ομώνυμη πλατεία, γοτθικής αρχιτεκτονικής που δίκαια βρίσκεται υπό την προστασία της ΟΥΝΕΣΚΟ και την παλαιότερη γέφυρα του Άρνο, το Πόντε Βέκκιο. Αμέσως μετά θα επισκεφθούμε το < ΜΑΝΧΑΤΑΝ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ >, τη γραφική κωμόπολη SAN GIMIGNANO. Ψηλοί αγέρωχοι πύργοι μας καλωσορίζουν από μακριά δίνοντας στο Σαν Τζιμινιάνο μια παραμυθένια όψη. Η πόλη των όμορφων πύργων, είναι μία από τις πιο καλοδιατηρημένες της Τοσκάνης. Στον ουρανό της υψώνονται οι εντυπωσιακοί πύργοι του 13ου αιώνα, από τους 76 που υπήρχαν, σήμερα σώζονται οι 14.
Επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο μας, χρόνος ελεύθερος, δείπνο, διανυκτέρευση.
4Η ΗΜΕΡΑ: ΠΙΖΑ - ΡΑΠΑΛΟ - ΣΑΝΤΑ ΜΑΡΓΚΕΡΙΤΑ - ΠΟΡΤΟ ΦΙΝΟ
Άλλη μια εκπληκτική ημέρα με πολλά αξιοθέατα ξεκινά. Πρώτος σταθμός η περιοχή της δυτικής ΤΟΣΚΑΝΗΣ και η πόλη της ΠΙΖΑΣ, με τον πασίγνωστο ομώνυμο πύργο, που είναι ένα από τα κτίρια που υψώνονται στον κήπο της < αυλής των θαυμάτων >, καθώς επίσης το ΝΤΟΥΟΜΟ και το ΒΑΠΤΙΣΤΗΡΙ. Αμέσως μετά ακολουθεί η περίφημη Ριβιέρα ντι Λεβάντε (Ανατολική Ακτή), στην απαράμιλλης ομορφιάς ακτογραμμή με τα γραφικά χωριά και τις γοητευτικές πόλεις φωλιασμένες ανάμεσα σε βουνά και αμπελώνες. Η διαδρομή μας μέσω του πανέμορφου ΡΑΠΑΛΟ, θα μας οδηγήσει στο "Μαργαριτάρι της Λιγουρίας", τη Σάντα Μαργκερίτα (Santa Margherita), ένα ξακουστό θέρετρο της Ιταλικής Ριβιέρας. Από εκεί θα προσεγγίσουμε με πλοιάριο(έξοδα ατομικά) το κοσμοπολίτικο ΠΟΡΤΟ ΦΙΝΟ, ένα από τα πιο όμορφα παραθεριστικά κέντρα της περιοχής, που συγκεντρώνει καλλιτέχνες, αστέρες του Χόλυγουντ και VIP’s, ενώ στο μικρό του λιμάνι καταφθάνουν θαλαμηγοί μεγιστάνων. Ελεύθερος χρόνος για καφέ και φαγητό. Επιστροφή στο ξενοδοχείο αργά το απόγευμα, δείπνο, διανυκτέρευση.
5Η ΗΜΕΡΑ: ΙΤΑΛΙΚΗ ΡΙΒΙΕΡΑ - LA SPEZIA (CINQUE TERRE)
Πρωινό και αναχώρηση για να εξερευνήσουμε την περιοχή ΤΣΙΝΚΟΥΕ ΤΕΡΡΕ. Η περιοχή των πέντε χωριών, οι < ΠΕΝΤΕ ΓΑΙΕΣ> όπως μεταφράζεται, είναι μια βραχώδης παραλιακή ζώνη, με πέντε μικρά χωριά ( RIOMAGGIORE, MANAROLA, CORNIGLIA, VERNAZZA και MONTEROSSO), ασύγκριτης ομορφιάς χτισμένα στα απόκρημνα βράχια της Λυγηρίας στην Ιταλική Ριβιέρα. Aπό τη ΛΑ ΣΠΕΤΣΙΑ θα επιβιβασθούμε σε πλοιάριο και θα φθάσουμε στο ΠΟΡΤΟ ΒΕΝΕΡΕ, νοτιοδυτικά του κόλπου των ποιητών, για να συνεχίσουμε την κρουαζιέρα μας και να απολαύσουμε μοναδικά τοπία και εικόνες από τη μαγευτική αυτή περιοχή. Σε δύο από τα πανέμορφα αυτά χωριά ( VERNAZZA & MONTEROSSO) θα κάνουμε ανάλογες στάσεις για φαγητό και καφέ και στη συνέχεια με τοπικό τρένο που ενώνει τα χωριά, θα φθάσουμε στο ΛΕΒΑΝΤΟ, όπου θα μας περιμένει το πούλμαν για την επιστροφή μας στο ξενοδοχείο, για δείπνο και διανυκτέρευση.
6Η ΗΜΕΡΑ: ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ - ΑΝΚΟΝΑ
Πολύ νωρίς το πρωί ξεκινάμε για το λιμάνι της ΑΝΚΟΝΑ, τακτοποίηση στο πλοίο, απόπλους για ΠΑΤΡΑ, διανυκτέρευση εν πλώ.
7Η ΗΜΕΡΑ: ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ Η ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ
Άφιξη στο λιμάνι της ΠΑΤΡΑΣ και πορεία επιστροφής για Αθήνα, με ενδιάμεση στάση.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ: Στην αναχώρηση 11/8/24 ο απόπλους και ο κατάπλους του πλοίου γίνεται από το λιμάνι της Ηγουμενίτσας. Η σειρά των επισκέψεων μπορεί να αλλάξει χωρίς παραλείψεις, τελικό πρόγραμμα με το ενημερωτικό σας.
ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ: 02/07 & 11/08 |
|
ΤΙΜΗ ΚΑΤΑ ΑΤΟΜΟ |
|
ΣΕ 2ΚΛΙΝΑ ΔΩΜΑΤΙΑ |
645 € |
3ο ΑΤΟΜΟ ΕΩΣ 12 ΕΤΩΝ |
580 € |
ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟΥ |
245 € |
+ Φόρους πλοίων, ξενοδοχείων & Check point 65 € |
ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:
*Σε ορισμένες αναχωρήσεις ο απόπλους η κατάπλους των πλοίων γίνεται από το λιμάνι της ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ αντί του λιμένα της ΠΑΤΡΑΣ .
Η εξεύρεση καμπίνας στα πλοία, άλλου τύπου από αυτόν που ορίζεται στις παροχές του προγράμματος, εφόσον είναι δυνατή, υπόκειται στις πιο κάτω επιβαρύνσεις.
ΤΙΜΕΣ ΑΝΑ ΑΤΟΜΟ
(Ελλάδα – Ιταλία – Ελλάδα):
Δίκλινη εσωτερική (AB2) 65 € // Δίκλινη εξωτερική (Αs2) 85 €
Τρίκλινη εσωτερική (AB3) 45 € // Τρίκλινη εξωτερική (A3) 65 €
Τετράκλινη εξωτερική (A4) 35 €
Για μία διαδρομή (Ελλάδα – Ιταλία ή αντίστροφα) :
Δίκλινη εσωτερική (AB2) 35 € // Δίκλινη εξωτερική (Αs2) 55 €
Τρίκλινη εσωτερική (AB3) 25 € // Τρίκλινη εξωτερική (A3) 35 €
Τετράκλινη εξωτερική (A4) 20 €
Palmos Travel in Style
ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝΟΣ 13 ΑΛΙΜΟΣ Τ.Κ 174 55
ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ON LINE
Τηλ.: +30 210 9889421
info@palmostravel.gr
ΩΡΑΡΙΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ:
ΔΕΥΤΕΡΑ - ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 09:00 - 18:00
ΣΑΒΒΑΤΟ & ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΛΕΙΣΤΑ
ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ON LINE