ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ: 11, 25/09 ΜΕ ΠΟΥΛΜΑΝ
Αγαπημένο Πήλιο με κρουαζιέρα στη Σκιάθο
Μακρινίτσα | Πορταριά | Χόρτο Πηλίου | Μηλίνα | Ζαγορά | Άγιος Ιωάννης | Τσαγκαράδα | Μηλιές | Βυζίτσα | Βόλος
(οδική εκδρομή 5 ημέρες)
1η ημέρα: Αθήνα | Μακρυνίτσα | Πορταριά | Χόρτο Πηλίου
Αναχώρηση νωρίς το πρωί και με ενδιάμεσες στάσεις για καφέ και ξεκούραση θα φτάσουμε στη Μακρινίτσα το «μπαλκόνι του Πηλίου» όπου πανοραμικά θα απολαύσουμε την πόλη του Βόλου και τα ασημένια νερά του Παγασητικού. Χρόνος για καφέ στη σκιά των υπεραιωνόβιων πλατάνων και στη συνέχεια αναχώρηση για την Πορταριά, ένα όμορφο, παραδοσιακό χωριό με υπέροχη θέα. Παλιά αρχοντικά, υπέροχοι ξενώνες και βρύσες με γάργαρα νερά συνθέτουν το πανέμορφο τοπίο. Χρόνος για αγορά τοπικών προϊόντων και προαιρετικό φαγητό. Άφιξη το απόγευμα στο ξενοδοχείο διαμονής μας στο παραθαλάσσιο Χόρτο Πηλίου και τακτοποίηση στα δωμάτια. Το βράδυ μας ελεύθερο, δείπνο σε μπουφέ στο ξενοδοχείο συνοδεία των ποτών μας και διανυκτέρευση.
2η ημέρα: Ολοήμερη προαιρετική κρουαζιέρα στη Σκιάθο
Μετά το πρωινό μας σε μπουφέ θα αναχωρήσουμε για το χωριό Πλατανιά όπου θα επιβιβαστούμε σε ιδιωτικό σκάφος για να πραγματοποιήσουμε την προαιρετική μας κρουαζιέρα στο πιο κοσμοπολίτικο νησί των Σποράδων, την Σκιάθο. Πρώτη στάση οι Κουκουναριές όπου θα θαυμάσουμε την πασίγνωστη παραλία, θα κάνουμε την βουτιά μας στα κρυστάλλινα νερά και θα απολαύσουμε τον καφέ μας. Στη συνέχεια θα ρίξουμε άγκυρα στο γραφικό παλιό λιμάνι για να επισκεφτούμε την πόλη της Σκιάθου, την λεγόμενη Χώρα με αρκετό ελεύθερο χρόνο. Σεργιανίζοντας τα στενά σοκάκια στο παλιό κέντρο της πόλης μπορούμε να θαυμάσουμε τα κατάλευκα σπίτια χτισμένα σε τυπικό νησιωτικό στυλ, διακοσμημένα με φανταχτερά χρώματα και στολισμένα με ανθισμένες βουκαμβίλιες. Θα δούμε επίσης το Μπούρτζι, το παλιό κάστρο που κυριαρχεί στο λιμάνι και την εκκλησία του Αγίου Νικολάου στην κορυφή του λόφου. Μετά το μεσημεριανό μας φαγητό θα επιβιβαστούμε στο πλοίο για την επιστροφή μας στο ξενοδοχείο. Το βράδυ μας ελεύθερο, δείπνο σε μπουφέ στο ξενοδοχείο συνοδεία ποτών και διανυκτέρευση.
3η ημέρα: Ελεύθερη ημέρα και μεσημεριανή βόλτα στην Μηλίνα
Πρωινό σε μπουφέ και ελεύθερη ημέρα για να απολαύσουμε τους υπέροχους χώρους του ξενοδοχείου και το μπάνιο μας στην πανέμορφη, κρυστάλλινη και ήσυχη παραλία του. Το μεσημέρι, για όσους το επιθυμούν θα πραγματοποιήσουμε κοντινή βόλτα (10 μόλις λεπτά με το πούλμαν) στην γραφική Μηλίνα με χρόνο για γεύμα σε κάποιο παραλιακό εστιατόριο και να απολαύσουμε τον καφέ ή το γλυκό μας. Το βράδυ μας ελεύθερο, δείπνο σε μπουφέ στο ξενοδοχείο συνοδεία ποτών και διανυκτέρευση.
4η ημέρα: Ζαγορά | Άγιος Ιωάννης | Τσαγκαράδα
Μετά το πλούσιο πρωινό μας θα επισκεφτούμε ένα όμορφο, παραδοσιακό χωριό, την Ζαγορά. Η Ζαγορά, ίσως, έχει την απόλυτη γοητεία του πιο αυθεντικά ζωντανού χωριού του Πηλίου. Στάση για καφέ και αναχώρηση για ένα από τα πιο γνωστά θέρετρα του Πηλίου, τον Άγιο Ιωάννη όπου θα έχουμε χρόνο για μπάνιο και για φαγητό με αυθεντική πηλιορείτικη κουζίνα. Τελευταίος σταθμός της ημέρας η Τσαγκαράδα. Παραδοσιακά αρχοντικά στολίζουν τα πετρόχτιστα καλντερίμια της, αιωνόβια πλατάνια σκεπάζουν την πλατεία της και τρεχούμενα νερά προσφέρουν το ιδανικό θέαμα που χρειαζόμαστε για να ηρεμήσουμε πνευματικά. Χρόνος για τον απογευματινό μας καφέ και επιστροφή στο ξενοδοχείο μας για ξεκούραση. Το βράδυ μας ελεύθερο, δείπνο στο ξενοδοχείο συνοδεία ποτών και διανυκτέρευση.
5η ημέρα: Μηλιές | Βυζίτσα | Βόλος | Αθήνα
Πρωινό και αναχώρηση για ένα από τα πιο γραφικά χωριά του Πηλίου τις Μηλιές, ένα μέρος αξεπέραστης φυσικής ομορφιάς το οποίο διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο στην ιστορία του Ελληνικού έθνους κατά την επανάσταση. Έπειτα θα συναντήσουμε την Βυζίτσα, σε υψόμετρο 500μ. όπου έχει χαρακτηριστεί διατηρητέο χωριό, ζωντανό μουσείο παραδοσιακής πηλιορείτικης αρχιτεκτονικής που εντυπωσιάζει από την πρώτη στιγμή τους επισκέπτες. Η μεγάλη πλακόστρωτη πλατεία με τα αιωνόβια πλατάνια, προσφέρεται για να απολαύσουμε τον καφέ μας. Στη συνέχεια θα επισκεφτούμε την πόλη του Βόλου όπου θα απολαύσουμε την υπέροχη παραλία με τα αναρίθμητα τσιπουράδικα. Μετά το μεσημεριανό μας φαγητό θα αναχωρήσουμε για την Αθήνα με ενδιάμεσες στάσεις για ξεκούραση. Άφιξη στην Αθήνα νωρίς το βράδυ.
Περιλαμβάνονται:
Δεν περιλαμβάνονται:
Μάρτιο έως Οκτώβριο: 1-2 αστέρων 1,50€ | 3 αστέρων 3€ | 4 αστέρων 7€ | 5 αστέρων 10€
Νοέμβριο έως Φεβρουάριο: 1-2 αστέρων 0,50€ | 3 αστέρων 1,50€ | 4 αστέρων 3€ | 5 αστέρων 4€
Early Booking:
Οι τιμές ισχύουν με έγκαιρη κράτηση έως 10/08 και για περιορισμένο αριθμό δωματίων. Έπειτα θα προσαυξηθούν περίπου 10%
Τιμές κατ’ άτομο |
||
Τύπος Δωματίου |
11/09-15/09 |
25/09-29/09 |
Δίκλινο Standard |
325 € |
310 € |
Δίκλινο Superior |
350 € |
335 € |
3ο άτομο ενήλικας |
275 € |
265 € |
3ο άτομο παιδί έως 12 |
135 € |
125 € |
4ο άτομο παιδί έως 6 |
135 € |
125 € |
4ο άτομο παιδί 7 - 12 |
205 € |
195 € |
Μονόκλινο Standard |
485 € |
460 € |
Σημειώσεις:
Palmos Travel in Style
ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝΟΣ 13 ΑΛΙΜΟΣ Τ.Κ 174 55
ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ON LINE
Τηλ.: +30 210 9889421
info@palmostravel.gr
ΩΡΑΡΙΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ:
ΔΕΥΤΕΡΑ - ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 09:00 - 18:00
ΣΑΒΒΑΤΟ & ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΛΕΙΣΤΑ
ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ON LINE